Jesteśmy cząstką przyrody

Dzień dobry moi mili rodzice i dzieci, dbajcie o siebie, bawcie się dobrze. Dzisiaj bawimy się w eksperymenty. Czy można zobaczyć powietrze? (You Tube), wykonujemy eksperyment do którego potrzebny jest balon,jeśli nie mamy to wykonujemy inny ciekawy waszym zdaniem eksperyment. Potem bawimy się w pantomimę pt „Jestem cząstką przyrody” (dz pokazują gestem np. drzewo, kwiatek, który powoli z nasiona  wyrasta itp. przy łagodnej muzyce). Wychodzimy na spacerek wokół domu, do ogrodu, na działkę i pozwalamy sobie na eksperymenty z ziemią. Udostępniamy  dzieciom  kawałek ziemi w ogrodzie (może być to skrzynka) a w domu doniczka. Dzieci przesypują, ugniatają, ubijają, wąchają, opowiadają o uczuciach związanych z zabawą w ziemi itp. Sadzimy razem (rośliny i nasiona  dostępne w kwiaciarni, zwykła cebula – odcinamy górę cebuli i sadzimy korzeniem do ziemi itp. (You Tube) albo przesadzamy w domu kwiaty. Zakładamy dziennik wzrostu rośliny i wspólnie (rodzic) zapisujemy obserwacje albo robimy zdjęcia codziennie. Możemy również wybrać do obserwacji drzewo albo kwiat napotkany przy drodze, w ogrodzie, w lesie i też go opisać, wracać do niego w miarę możliwości. Jeśli dz ma ochotę rysujemy w ziemi patykiem szczęśliwe rośliny.

Do zobaczenia, pa pani Beatka