Kocham Cię Polsko – koncert pieśni i piosenek patriotycznych – gr VI

„11 listopada, uczcić wielkie święto nam wypada.

Polska znów stworzyła jedność, odzyskała Niepodległość”

11 Listopada 1918 roku – ta data jest jedną z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dla naszych przedszkolaków to pojęcie mimo, że  trudne – jest już dobrze znane. Przy okazji takich świąt przybliżamy im  bowiem słowa: Ojczyzna, patriotyzm, kultura, flaga, honor.  W przedszkolu dzieci poznają symbole narodowe, uczą się hymnu, dowiadują się jak ważna jest pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny. W tym roku, w grupie VI, odbył się niezwykły koncert pieśni i piosenek patriotycznych „Kocham Cię Polsko”. Odświętnie ubrane przedszkolaki wierszem, tańcem i piosenką wyrażały miłość i szacunek do Polski.

Kształtowanie patriotyzmu jest doniosłym zadaniem nauczyciela, to on bowiem przygotowuje nowe pokolenie Polaków. Już w grupie najmłodszych dzieci można budzić przywiązanie do ojczyzny, do swego miasta, uczyć dostrzegać jego piękno, słowem kształtować uczucia, z których po latach zrodzić się może prawdziwy patriotyzm. Można to czynić na wiele różnych sposobów. I właśnie dlatego w naszej grupie staramy się rozbudzać już w najmłodszych dzieciach świadomość przynależności do narodu polskiego. Wykorzystując dziecięcą ciekawość i stałą gotowość do poznawania i przeżywania – formujemy plastyczną, muzyczną i wrażliwą naturę dziecka tak, by kiedyś słowo „Polak” i „Ojczyzna” wypowiadało z najgłębszą dumą.

Marzena Wacowska – Chałoń