Ćwiczenia pionizujące język

Spionizowany język ma ogromne znaczenie dla  funkcjonowania dziecka – między innymi dla spania, oddychania, prawidłowego przełykania i mówienia. Język spionizowany to po prostu ten, który swoim czubkiem dotyka punktu za górnymi zębami (język jest jakby delikatnie „przyklejony” do podniebienia) , nie wchodzi między zęby.

Co dzieje się, gdy dziecko ma problem z pionizacją języka, a mięsień układa się w nieprawidłowej pozycji? Przede wszystkim –  źle mówi. Duża część polskich głosek wymaga uniesienia języka do górnej części podniebienia, gdy więc tak się nie dzieje, wymowa dziecka jest mocno zniekształcona.

Prawidłowo pracujący język pionizuje się także w trakcie przełykania. Jeśli zatem nasza pociecha nie pionizuje mięśnia prawidłowo, może to prowadzić do powstania albo pogłębiania się wad zgryzu.

Aby dziecko nauczyło się pionizować język, niezbędne są regularne ćwiczenia. Oto najpopularniejsze z ćwiczeń:

Zabawa w konika

Każdy z nas potrafi naśladować odgłos stukającego kopyta konia. Zachęcajmy do tego dziecko – dla urozmaicenia niech dziecko naśladuje także dźwięki wydawane przez inne zwierzęta.

Szukanie ząbków

Zachęcaj dziecko, by wraz z tobą szukało językiem ząbków. Ząbki z tyłu, ząbki z boku, ząbki z tyłu – im więcej dziecko będzie „jeździło” językiem po swoich zębach, tym lepiej.

Huśtawka

Język w górę, język w dół. Stań wraz z dzieckiem przed lustrem i pokaż mu to ćwiczenie, nazywając je „huśtawką dla języka”. Buzia musi być otwarta, a język nie powinien wysuwać się przed zęby.

Malowanie sufitu buzi

Wytłumacz dziecku, że cała jego buzia to domek dla języka. Teraz jest remont i język postanowił pomalować swoje mieszkanko. Zaczyna od sufitu – pokaż malcowi, jakie ruchy powinien wykonywać.

Smaczne porządki

Poproś dziecko o otwarcie ust, a potem powierzchnię dziąsła za górnymi, przednimi zębami posmaruj masłem czekoladowym. Zadaniem dziecka jest wyczyszczenie dziąsła językiem. To może być wasze pierwsze ćwiczenie, uświadamiające malcowi, jakie ruchy powinien wykonywać.

Kto dłużej wytrzyma?

Za przednimi zębami umieszczamy rodzynkę lub orzeszek. Rywalizacja polega na tym, że trzeba jak najdłużej utrzymać drobinę na swoim miejscu tylko za pomocą języka.

   Ważniejsze od nazwy ćwiczeń jest to, by wykonywać je regularnie – spędzajcie przy nich minimum 20 minut dziennie.  Warto też wyjaśnić dziecku, po co wszystkie te ćwiczenia. Wizja ładniejszej wymowy często sprawia, że malec jest znacznie bardziej chętny do współpracy.

Proszę też powtarzajcie ćwiczenia , które macie w swoich zeszytach do pracy domowej.

pozdrawiam, pani Ewa