Domy dla wiejskich zwierząt

·  Zestaw ćwiczeń ruchowych.

1.      Maszerujemy po pokoju. W rękach przed dobą trzymamy gazetę. Liczymy głośno do czterech, na cztery podnosimy gazetę wysoko nad głowę. Kilka powtórzeń.

2.      Zatrzymujemy się prostujemy plecy, kładziemy gazetę na głowie i stoją nieruchomo liczymy głośno do 5. Robimy skłon kładziemy gazetę przed sobą staramy się przy tym nie zginać kolan. Podnosimy gazetę ponownie kładziemy na głowie itd. powtarzamy ćwiczenie trzy razy.

3.      Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – stajemy w lekkim rozkroku, zwijamy gazetę w kulkę trzymamy ją oburącz przed sobą. Przenosimy kulkę z gazety oburącz za głowę (ręce proste), puszczamy kulkę na podłogę za plecami (wysypują ziarna), a następnie wykonujemy skłon do przodu, staramy się oburącz między nogami chwycić kulkę leżącą z tyłu i podnoszą do góry, potarzamy ćwiczenie trzykrotnie.

4.      Ćwiczenie mięśni brzucha – leżymy na brzuchu. Kulkę układamy przed sobą, policzek opieramy na dłoniach ułożonych na podłodze jedna na drugiej. Wkładamy kulkę pod brodę, wyciągają ręce w przód, podnosimy klatkę piersiową i utrzymujemy przez chwilę taką pozycję. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej odpoczywamy – potarzamy ćwiczenie trzykrotnie.

5.      Zabawa z elementem rzutu i celowania – Sito. Wrzucamy kulkę z gazety do pudełka, wiaderka lub miski z odległości 3 metrów. 5 razy prawa ręką i pięć razy lewą ręką. Ćwiczenie wykonujemy na przemian: raz prawą ręką raz lewą.

6.      Ćwiczenia stóp. Siedzimy w siadzie skulnym. Kulkę z gazety układamy przed stopami. Kładziemy stopy na kulce i przesuwamy ją naprzemiennie: do przodu i do tyłu (stopami po podłodze).

7.      Ćwiczenie oddechowe. Leżymy na brzuchu. Kulkę z papieru układamy przed sobą. Staramy się dmuchnąć na kulkę tak mocno, aby przesunęła się w dowolną stronę.

·  „Domy zwierząt” – rozmowa inspirowana wierszem

W chlewiku mieszka świnka, korytko stoi tam,

a w budzie siedzi piesek; nie lubi, gdy jest sam.

W kurniku kury gdaczą, nocą na grzędach śpią,

a konie stoją w stajniach i głośno czasem rżą.

A krowy? Pewnie wiecie, obora to ich dom.

Gdy wrócą już z pastwiska, tu muczą piosnkę swą.

Rozmowa na temat wiersza:

Ø  O jakich zwierzętach była mowa w wierszu?

Ø  Jak nazywa się dom świnki (psa, konia, kury, krowy)?

Ø  Jakie jeszcze inne zwierzęta oprócz kury mogą mieszkać w kurniku?

·  „Śniadanie na polanie” – zabawa ruchowa z elementem czworakowania. Pod stołem wyznaczamy miejsce, dom dla krówek oborę, w innym miejscu pomieszczenia, jak najdalej od stołu wyznaczamy pastwisko (jeżeli mamy zielony papier, oznaczamy to miejsce wycinając zielone koło). Dziecko w klęku podpartym, na czworaka porusza się wokół zielonego koła (to może być miejsce całkiem umowne np. gazeta), na hasło „Wilk się skrada”, jak najszybciej przemieszczając się na czworaka chowa się w oborze (pod stołem).

pozdrawiam serdecznie, pani Małgosia