„Droga Nadziei” – sadzimy żonkile dla hospicjum

Akcja społeczna Przedszkola Miejskiego Nr 13

Stowarzyszenie PALIUM w Lubinie przekazało naszej placówce ok. 100 sztuk cebulek żonkili w ramach corocznej akcji „Żonkile dla hospicjum”. Najstarsze grupy przedszkolne przygotowały akcję „Droga nadziei” poprzez posadzenie żonkili wzdłuż głównej drogi wejścia do przedszkola. Nasz akcja nawiązuje do żonkilowej kampanii „The Great Daffodil Appeal”, która została zainicjowana w 1986 roku przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care (MCCC) z Edynburga. Obecnie jest najbardziej rozpoznawalną hospicyjną kampanią społeczną na całym świecie. Jej symbolem jest żółty żonkil w pełnym rozkwicie.

Krótki czas kwitnienia żonkili ma przypominać przechodniom o osobach chorujących i umierających na nowotwory, promować wolontariat a także opiekę hospicyjną. Ma również zachęcać do doceniania własnego życia, codziennego starania się o budowanie więzi z bliskimi i „oswajania” lęków przed przewlekłą chorobą i śmiercią.