Dzień Dziecka dzień III – zabawy podwórkowe naszych rodziców – gr II

W ramach projektu i z okazji Dnia Dziecka dzieci bawiły się w „Zabawy podwórkowe” z dawnych lat. Dawniej dzieci chętnie bawiły się w zabawy twórcze ( tematyczne, fikcyjne ) oparte na motywach życia codziennego. Były one dla nich często jedyną rozrywką. Uczyły uczciwości, solidarności, ćwiczyły wolę, zręczność i orientację. Rozwijały również wyobraźnię i twórcze działanie, dostarczając dzieciom wiele radości. Współcześnie coraz mniej dzieci bawi się poza domem, a podwórkowe gry i zabawy, które 10 czy 20 lat temu były niemal obowiązkowe, odchodzą w zapomnienie. Dotyczy to również gier stolikowych, granych przez nas, naszych rodziców czy dziadków. Dziś zostały wyparte przez strategiczne gry komputerowe i inne sposoby spędzania czasu wolnego: m. in tj. oglądanie telewizji. Realizacja założeń projektu ma uświadomić dzieciom, że zabawy sprzed 20 lat mogą być interesujące i alternatywne dla świata wirtualnego umożliwiające nawiązywanie relacji z rówieśnikami i przygotowujące do pełnienia ról społecznych. Przedszkolaki chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu i bawią się w gry i zabawy swoich rodziców. Śmiechu, radości, emocji i wrażeń mamy zawsze co nie miara.

Marzena Wacowska-Chałoń