Dzień Flagi – przygotowania

Przygotujmy się do Dnia Flagi, który obchodzimy 2 maja porozmawiajmy o Polsce.

1. Zabawa dydaktyczna „Polskie symbole narodowe” –  proszę obejrzeć z dziećmi film:

Potem proszę porozmawiać na temat symboli narodowych, kiedy nam towarzyszą, w jakich okolicznościach są używane (uroczystości, wydarzenia sportowe, rocznice).

2. Zabawy grafomotoryczna z kartą pracy „Flaga” – dzieci wypełniają kartę pracy, po przeczytaniu poleceń przez rodziców.

3. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Podróż po Polsce” – my odpowiadamy, a zadaniem dziecka jest wykonywać te elementy ruchowe, dzięki którym podróżujemy.

W podróż wyruszamy w górach, tam gdzie swój bieg zaczyna największa rzeka Polski – Wisła – idziemy powoli, ostrożnie żeby nie poślizgnąć się na kamieniach w górach. Teraz wsiadamy do pociągu, bo jedziemy do Krakowa, ciuf, ciuf mówimy i dojeżdżamy prawie do samej Smoczej Jamy, gdzie mieszka Smok Wawelski. Teraz w Krakowie nad Wisłą jedziemy na rowerze. Dojeżdżamy do Lotniska Balice, będziemy wsiadać do samolotu, którym polecimy aż do Warszawy. Z warszawskiego Lotniska Chopina tramwajem, a więc trochę ciszej i wolniej niż pociągiem, jedziemy tramwajem do Zamku Królewskiego w Warszawie, stamtąd idziemy na Bulwary Wiślane wsiadamy do kajaków i ruszamy spokojnie wiosłując Wisłą do Torunia. Po spacerze, po Starym Mieście w Toruniu, wsiadamy do samochodu i jedziemy, do Gdańska nad Morze Bałtyckie.

4. Rozmowa na temat wiersza „Co to jest Polska” Czesława Janczarskiego

– Co to jest Polska? –

spytał Jaś w przedszkolu.

Polska to wieś i las,

i zboże w polu.

 

I szosa, którą pędzi

do miasta autobus,

i samolot, co leci

wysoko nad tobą.

 

Polska – to miasto,

strumień i rzeka,

i komin fabryczny,

co dymi z daleka,

 

a nawet obłoki,

gdy nad nami mkną.

Polska to jest także

twój rodzinny dom.

 

A przedszkole?-

Tak – i przedszkole,

i róża w ogrodzie,

i książka na stole.

pozdrawiam serdecznie, pani Małgosia