Historia powstania Polski

1. Ćwiczenia ortofoniczne Odgłosy przyrody
Dzieci powtarzają za rodzicem bzyczenie osy (bzzz, bzzz), odgłos wiatru (fiu, fiu), chód konia (kląskanie). Odgłosy mogą być powtarzane w różnych kombinacjach (np. odlot ptaków – śpiew ptaków – chód konia).

2. „Znak”- zagadka na podstawie fragmentu wiersza M. Łaszczuk.

Czy wiesz, jaki to znak:
w czerwonym polu biały ptak? (godło)

Wyjaśnienie pojęcia godło: symbol wyróżniający, znak rozpoznawczy.

3. Zabawa ruchowa Orzeł
Dziecko wyobraża sobie, że jest orłem. Poruszaa się po pokoju naśladując tego pięknego ptaka. Mama/tato klaszczą w dłonie, a dziecko naśladuje lot orła zgodnie z wyklaskiwanym rytmem: szybko lub wolno. Kiedy mama klaszcze wolno orzeł lata nisko (pochyl się), kiedy klaszcze szybko orzeł lata wysoko (biegaj na palcach).

4. Legenda o Polsce
Dawno, dawno temu żyli trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Było im dobrze razem, ale pewnego dnia postanowili znaleźć nowe miejsca i tam wybudować domki. Zabrali swoje rodziny i wyruszyli w drogę. Postanowili się rozdzielić, aby żyć dalej jako sąsiedzi. Rus znalazł miejsce, gdzie było dużo gór i lasów. Spodobało mu się i tam został. Czecha zachwyciła szeroka rzeka – tam postanowił tam zamieszkać. A Lech? – zapytacie. Cóż, on rozglądał się, bo chciał znaleźć wyjątkowe miejsce. Nagle zobaczył pięknego orła, który siedział w gnieździe na wysokim dębie. – Tu zostaniemy! – powiedział Lech. – Miejsce, gdzie mieszka taki ptak, musi być wspaniałe! Nam też będzie tu dobrze. Naszym godłem zostanie biały orzeł na czerwonym tle. I tak się stało, a kraj Lecha został nazwany Polską.

Pytania do rozmowy:

O czym opowiada legenda?
Czego szukali trzej bracia?
W legendzie była mowa o naszym godle państwowym – czy wiesz jak wygląda godło Polski?

5. „Jak powstała Polska”-  historyjka obrazkowa.

6. Nauka piosenki To jest mój kraj

To jest mój kraj
(sł. Dorota Kluska, muz. Piotr Opatowicz)
Tutaj dom mój i rodzina ukochana,
park, przedszkole, okolica dobrze znana.
A tuż obok rosną kwiaty, stare drzewa
i chór ptaków gdzieś w konarach pięknie śpiewa.

Ref. To jest mój kraj, to moja Polska,
ja jestem Polką, ty – Polakiem.
To nasze miejsce, tu jest nasz dom,
gdzie Wisła płynie swoim szlakiem.

Tu odkrywam, tutaj uczę się z ochotą,
jak kochać ojczyznę i jak być patriotą.
Wszędzie słychać polski język – nasz ojczysty
i rozbrzmiewa hymn tak piękny, uroczysty.

Ref. To jest mój kraj, to moja Polska…

Tu, gdzie Bałtyk i gdzie Tatry – nasze góry,
których szczyty sterczą aż po same chmury.
Każde miasto, każda wioska, nawet mała,
to jest właśnie ukochana Polska cała.

Ref. To jest mój kraj, to moja Polska… /2×

miłej zabawy życzą pani Paulinka i pani Violetka