Kamień pełen życzeń

Przytaczam piękne opowiadanie „Kamień pełen życzeń „. Może ktoś z Państwa wykorzysta w zabawach z dziećmi. Powodzenia ??

Na Czerwonej Wyspie mieszka papuga Dwudziesta Druga. Gdy wykluła się z jajka, była żółta jak kurczaczek. Pewnego dnia jednak poczerwieniała ze złości. Złościła się z powodu sztormu, narzekała, gdy wiatr-psotnik dmuchał jej w piórka – lub gdy słońce zaczepiało ją promyczkiem. Denerwowało ją to, że małpki drapią się po plecach, a jeże nie mogą, bo mają kolce. Kipiała ze złości, gdy widziała uśmiechniętego lwa, bo jej zdaniem lew nie powinien się uśmiechać. Najbardziej jednak złościło papugę to, że deszcz pada kap,kap,kap, a nie brzdęk, brzdęk, brzdęk. Tego naprawdę nie mogła znieść. W złości postanowiła się wkraść Piratowi Czerwonobrodemu magiczny kamień, który spełnia życzenia. Zakradła się nocą i porwała kamień ukryty w drewnianej szkatułce. Usiadła w gnieździe na rozłożystej palmie i położyła kamień przed swoim dziobem. – Życzę sobie, żeby wiatr-psotnik raz na zawsze został zamknięty w beczce z kiszoną kapustą! – powiedziała. Kamień na to nic nie odpowiedział. – Życzę sobie, żeby deszcz był suchy jak makaron spaghetii przed ugotowaniem! Kamień dalej nic nie odpowiedział. – Życzę sobie, żeby Piratowi Czerwonobrodemu odpadła broda, bo wygląda jak szczotka! – wrzasnęła papuga coraz bardziej zdenerwowana. Kamień wciąż milczał. – Życzę sobie, żebyś natychmiast przestał być głuchy i wszystkim małpom zawiązał ogony na supeł. Kamień dalej spokojnie leżał. – Życzę sobie, żeby lew stał się szczerbaty i nigdy więcej nie szczerzył zębów w uśmiechu. Kamień nic. – Życzę sobie żebyś wszystkie dzieci pozamieniał w papugi! I to już ! Kamień spokojnie trwał w milczeniu. – Wcale nie jesteś niezwykły, ty…..ty….odłamku szarej skały! Rozgniewana papuga chwyciła kamień i postanowiła rozłupać go na kawałki. – Do stu tysięcy ptasich piór! Niech ten kamień wreszci spełni któreś życzenia, bo już dłużej tego nie wytrzymam – wrzasnęła! – Proszę bardzo – odezwał się kamień i wskoczył do morza. Tam spełnił życzenie złotej rybki, która chciała, żeby szaremu śledziowi nie było smutno i żeby również stał się złoty.Potem morze wyrzuciło go w pobliże rybackiej wioski. Potoczył się do niej i spełnił życzenie małej dziewczynki, która pragnęła zdrowia dla chorego dziadka. Na prośbę Króla Wiatrów pomógł rybakom rozplątać sieci. W ciągu trzech dni kamień wsłuchiwał się w marzenia i pragnienia różnych stworzeń. Poprosił chmurki by pokropiły deszczem wysuszone zboże, żeby ludziom nie zabrakło mąki na chleb. Znalazł dom dla chorego pieska. Pewien chłopiec zapragnął się nim opiekować, bo zawsze marzył o czworonożnym przyjacielu. Pomógł słoniowi rozplątać supeł na trąbie, ponieważ prosiły o to zmartwione zwierzęta. Ten kamień miał naprawdę niezwykłą moc! Dlaczego więc nie spełnił ani jednego życzenia papugi Dwudziestej Drugiej? Był to bowiem kamień, który spełniał tylko dobre życzenia, przynoszące radość i szczęście innym. Wrócił do szkatułki Pirata Czerwonobrodego i czeka tam spokojnie na to, co przyniesie mu los. A papuga Dwudziesta Druga zzieleniała ze złości. Wkrótce musiała też opuścić Czerwoną Wyspę w poszukiwaniu Wyspy Zielonej. Podobno szuka już 8 lat. Życzymy jej powodzenia!”

,,PYTANIA DO DZIECI:

1)Gdzie mieszkała papuga Dwudziesta Druga?

2) Dlaczego z żółtej zamieniła się w czerwoną?

3) Co złościło papugę?

4) Dlaczego kamień nie spełnił jej życzeń?

5) Jakie ty miałbyś życzenie, mając niezwykły kamień Czerwonobrodego?

PROPOZYCJA WSPÓLNYCH ZABAW: wspólnie z dzieckiem wykonajcie kamień ,,dobrych życzeń”. Poszukajcie kamyka (zróbcie z masy solnej), który z łatwością zmieści się w dłoni. Pomalujcie kamień farbą akrylową. A teraz możecie poprosić swój kamień o spełnienie dobrych życzeń.”

 

Dodatkowo pani Kasia przesyła wierszyk – masażyk

MASZYNA DO PISANIA
Dziecko siedzi zwrócone do rodzica plecami

Wkręcamy papier do maszyny (Ostrożnie „przekręcamy” uszka dziecka do przodu)

Wygładzamy kartkę papieru (Gładzimy jego plecy wewnętrzną stroną dłoni)

I piszemy: „A…, B…, C…, kropka, przecinek”
(piszemy palcem: A,B,C, stawiamy dużą kropkę i przecinek)

Przesuwamy wałek (chwytamy dziecko za głowę, z wyczuciem, lecz stanowczo przechylamy je na bok, tak żeby – cały czas asekurowane przez nas-się przewróciło)

pozdrawiam serdecznie, Pani Kasia