Moja Rodzina – zadania na tydzień 25-29.05

Co lubią moi rodzice?

Dzień dobry moi mili rodzice i dzieci, bawcie się dobrze i dbajcie o siebie. Dzisiaj dzieci są  dziennikarzami, bawią się z wami w wywiad, pt „Co lubią rodzice ?” Przygotowanie: wykonujemy z dzieckiem mikrofon z rolki po papierze toaletowym, szukamy odpowiedniego miejsca na wywiad. Zaczynamy zabawę (dziecko zadaje pytanie, rodzice odpowiadają), byłoby dobrze aby ktoś nagrywał wypowiedzi. Można również nagrać film np. (co lubi mama ? co lubi tata?) – każde z rodziców mówi o sobie albo o drugiej osobie itd. Potem dziecko opisuje jak widzi swoją rodzinę, konfrontacja itd. Zabawa może trwać cały dzień albo tydzień. Potem szukamy ciekawych wierszy o rodzinie i piosenek, wybieramy i uczymy dzieci słów na pamięć.

Dzień rodziny

Proponuję aby to był wasz dzień rodzinny. Bawimy się w chowanego z dziećmi, nagrodą jest całus lub uśmiech itp. Rozmawiamy na temat „Co to jest rodzina?”, oglądamy albumy, zdjęcia rodzinne. Wykonujemy z dziećmi wspólną laurkę w dużym formacie z materiałów dostępnych w domu, przestrzenną albo płaską. Razem pieczemy proste ciasto. Świętujemy, składamy życzenia, upominki, rozmawiamy z dziećmi o swoich rodzicach, wspominamy. Wykonujemy pracę pt „ Mój dom”. Tańczymy, pląsamy do ulubionej muzyki, tworzymy korowody, ewentualnie przebieramy się, nagrywamy filmy, robimy zdjęcia.

Dla Mamy i Taty

Bawimy się przy piosenkach o rodzinie i nie tylko (Domowy „ Mam talent”). Wykonujemy serce: może być z  odbitych na papierze dłoni, palców, stóp, ust itp., albo ze środków dostępnych w domu, ze zdjęć rodzinnych. Pracujemy z wyobraźnią, wysyłamy swojej dalszej rodzinie, przyjaciołom, ludziom dobrej woli itp. Potem przeliczamy z dziećmi różne przedmioty w domu, zaczynamy od kwiatów itd. Utrwalamy obraz cyfry (You Tube).

Zapach rodziców

Stymulujemy dziecku oddech. Siadamy na dywanie, na kocu w ogrodzie, parku i ćwiczymy oddech. Dzieci określają co czują (można delikatnie rozpylić perfumy taty, mamy), potem inne zapachy itd. Można bawić się w każdej chwili, codziennie. Dzieci mają za zadanie opowiedzieć „Jaki jest mój tata?”, „Jaka jest moja mama?”. Nagrywamy, bo to jest moment, który być może się nie powtórzy, tworzymy rodzinny, cyfrowy album, który będzie pamiątką na całe życie. Oglądamy dalej zdjęcia rodzinne, porządkujemy je, wywołujemy, tworzymy collage. itp. Jeśli dziecko ma ochotę, to przygotowujemy mu kropkowane serce a ono ma za zadanie połączyć kropki i pomalować.

Przez dotyk do serca

Bawimy się w zabawę „Przez dotyk dłoni do serca”. Stajemy naprzeciwko siebie i dotykamy dłonią swoje serce a potem mamy lub taty, przytulamy się do siebie, bierzemy w ramiona dziecko i kołyszemy w pozycji stojącej, siedzącej, jak komu wygodnie przy ulubionej muzyce (polecam Ennio Moricone). Wykonujemy prace plastyczną pt „Moja rodzina” według własnych pomysłów. Robimy zdjęcia wysyłamy lub umieszczamy w dowolnym miejscu w domu w ogrodzie itd.

miłej zabawy w tym tygodniu życzy pani Beatka