Pisanki, kraszanki jajka malowane

  1. Oglądanie pisanek wykonanych różnymi technikami. Porównywanie sposobu ich wykonania – ogląda pisanki, wypowiada się na temat sposobu ich wykonania.

Drodzy Rodzice porozmawiajcie z dziećmi na ten temat i może spróbujcie przygotować pisanki, którąś z tych metod.

 

 

 

Technika batikowa

jest najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą zdobienia jajek, znaną w wielu regionach Polski, a także Europy. Polega na nanoszeniu – „pisaniu” na skorupce jajka  dowolnych ornamentów, odpowiednim narzędziem zamoczonym w rozpuszczonym wosku pszczelim.

Następnie tak przygotowane jajko zanurzano w barwniku. Charakterystyczny biały ornament na zabarwionym tle uzyskiwano po wyjęciu jajka z roztworu farby i usunięciu wosku. Powtarzając tę operację kilkakrotnie, nakładając wosk na coraz to inne miejsca i zmieniając kolor barwników, otrzymywano wielobarwną pisankę.

 

 

 

 

Technika rytownicza (kraszanki, kroszonki, kraszonki, drapanki, skrobanki)

polega na wyskrobywaniu wzorów ostrym narzędziem, np. brzytwą, nożykiem, skalpelem, igłą, żyletką, na wcześniej zabarwionym na jednolity kolor tle. Wiotka i swobodnie wydrapywana kreska umożliwia osiągnięcie misternych ornamentów roślinnych. Jej cieniowanie, kontrast między bielą skorupki a farbą nadaje pisance niepowtarzalny wygląd.

Fot. Archiwum Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu

Opracowała: Dorota Jasnowska, pracownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu

2. Odrysowywanie sylwet jajek i ich wycinanie z kolorowego papieru, dziecko obrysowuje od szablonu sylwety jajek, samodzielnie wycina jajka, potem je maluje lub koloruje wg. własnego pomysłu – Kochani poproście rodziców, żeby wycięli
dla was z twardej kartki szablony jaj, wy od tych szablonów odrysujcie kształt  jaj, potem je pokolorujcie wg. własnego pomysłu i wytnijcie.

3. Pisanka wielkanocna – składanie obrazka z pociętych elementów – dziecko składa obrazek z elementów, wypowiada się na jego temat. Drodzy Rodzice znajdźcie proszę w domu stare kartki pocztowe o tematyce wielkanocnej, rozetnijcie je na 5 lub 6 części i poproście żeby dzieci złożyły je w całości i opowiedziały co widzą na poskładanych obrazkach.

4. Uczymy się dalej piosenki „Wielkanocny poranek”.

pozdrawiam serdecznie, pani Małgosia