Spotkanie z ratownikiem medycznym

Przedszkolaki z grupy III i V odwiedził wyjątkowy gość, ratownik medyczny – p. Łukasz Dominow – prywatnie wujek Wojtusia z gr. V. Zanim pan ratownik opowiedział o swojej pracy, dzieci wysłuchały bajki ŁUKASZ RATUJE MISIA czyli jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas spotkania dzieci miały okazję obejrzeć strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy – w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc, czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem (trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy). Następnie przedszkolaki z wielką uwagą przyglądały się jak pan ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na przywiezionym przez siebie fantomie. Każdy przedszkolak próbował później ułożyć kolegę w bezpiecznej pozycji bocznej oraz udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktora. Dzieci miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych. Podczas tego spotkania przedszkolaki nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

DZIĘKUJEMY! To była dla nas wszystkich bardzo cenna lekcja.

Marzena Wacowska-Chałoń