Święta tuż, tuż…

Witajcie Moi Drodzy

1. Zabawa dydaktyczna z kartkami świątecznymi – dziecko wyszukuje i nazywa symbole Wielkanocy na kartkach pocztowych, lub zdjęciach (palma, pisanka, koszyk, baranek, babka itd.). Staramy się ułożyć proste zdania z tymi wyrazami.

2. Zróbmy sobie zajączka wielkanocnego.  Potrzebujemy: -skarpetkę, 1/2 woreczki ryżu w zależności od skarpetki, – nożyczki, nitkę/sznureczek, wstążeczkę, marker

Do skarpetki wkładamy ryż miej więcej do miejsca gdzie jest pięta, który utworzy tułów królika. Za pomocą nitki najlepiej w tym samym kolorze co skarpetka – zawiązujemy supełek. Następnie wkładamy dalej ryż, aby utworzyć głowę i znowu zawiązujemy na supełek.
Z pozostałej części skarpety na czubku głowy robimy uszy – przecinamy skarpetkę, aby przypominała zajęcze uszy. Kiedy mamy gotową postać malujemy markerem nosek i oczy
(można je również wyszyć lub użyć gotowych oczek czy guzików). Na koniec przewiązujemy między głową, a tułowiem wstążeczkę tworząc piękną kokardkę.

Zajączek wielkanocny ręcznie robiony świetnie będzie wyglądał na wielkanocnym stole. A po świętach dzieciaki chętnie zaopiekują się nim, dołączając go do grona ulubionych przytulanek.

3. „Kurczątko” – zabawa wyrabiająca poczucie rytmu. Potrzebne będą bębenek , drewniany patyczek, łyżeczka, cokolwiek czym da się stukać o stół, albo dwie pokrywki, którymi stukamy o siebie. Najpierw uczymy się wierszyka, a potem recytując rytmicznie stukamy:

 

Puk, Puk, Puk                                    stukamy rytmicznie

Kto tak puka                                      tylko recytujemy

Kto w skorupkę dziobem stuka         stukamy rytmicznie

To kurczątko – żółte, małe                 tylko recytujemy

Ze skorupki wyszło całe                    stukamy rytmicznie

Bawcie się dobrze, pani Małgosia