Wakacyjne pomysły – zadania na tydzień 15.06-19.06

Wakacje

Dzień dobry moi drodzy rodzice i dzieci, bawcie się dobrze, dbajcie o siebie. Dzisiaj szukamy w (You Tube) wiersza pt „Fortepiany nie lubią wakacji”. Słuchamy wspólnie z dzieckiem i rozmawiamy o tym, co najbardziej podobało się w wierszu, zwracamy uwagę na humor, ciekawe wyrazy. Potem bawimy się w zabawę pt „Ukryta zabawka”. Dziecko odwraca się albo wychodzi z pokoju a my chowamy jego zabawkę. Dziecko szuka a my go naprowadzamy według własnych pomysłów. Można przygotować ilustracje z ukrytą zabawką, wybieramy co uważamy za stosowne. Przygotowujemy różne przedmioty dostępne w domu (np. łyżki, kredki, itp.), układamy według własnego pomysłu a dziecko powtarza rytm. Bawimy się w zabawę „Kto stoi za drzwiami”. Dziecko ma za zadanie wymyślić kto tam jest.

Co jeździ, co pływa, co lata

Pytamy dziecko „co jeździ, co pływa, co lata?”. Dziecko odpowiada, szukamy odpowiednich ilustracji, lub przedmiotów, jeśli są dostępne w domu. Udostępniamy zagadki dotyczące pojazdów (np. You Tube). Bawimy się w zabawę „Pokaż uśmiech”, robimy zdjęcia, nagrywamy filmiki. Proponujemy dziecku wykonanie pracy plastycznej „Statek”. Potem bawimy się w zabawę pt „co się zmieniło ?. Dziecko ma zapamiętać jak wygląda dane pomieszczenie. Wychodzi do innego pokoju a my zmieniamy coś w pokoju, dziecko ma powiedzieć jaka zmiana nastąpiła.

Już lato

Słuchamy wiersza „Już Lato” (You Tube), rozmawiamy o słowach, wyrazach, które są ciekawe. Dziecko snuje marzenia, co chce robić, gdy nadejdzie lato, gdzie spędzić wolny czas itp. Przygotowujemy przedmioty dostępne w domu, dziecko ma odpowiedzieć czym one się różnią, (sprzęt wakacyjny itp.). Szukamy na You Tube „Wierszyki – masażyki” i bawimy się z dzieckiem według instrukcji wiersza, tyle razy ile dziecko zechce. Jeśli w domu mamy muszle, to proponujemy je posegregować albo zrobić z nich wakacyjny obrazek.

Nad jeziorem

Proponujemy zabawę dramową  „Jezioro” . Pokazujemy zdjęcie jeziora lub ilustrację. Potem wymyślamy różne gesty przypominające fale, zwierzęta, które żyją w tym środowisku. Co można robić wakacje nad jeziorem? Itd.Dziecko odpowiada, my nagrywamy albo zapisujemy. Odgłosy jeziora naśladujemy wspólnie z dzieckiem. Wykonujemy pracę plastyczną pt „ Jezioro”, dzieci naklejają gotowe elementy lub układamy z materiałów tekstylnych na podłodze jezioro albo z papierów, pracujemy z wyobraźnią. Tworzymy w ogrodzie, na balkonie jezioro np. wykorzystujemy miskę, wodę, rośliny, które są dostępne w domu.

Wakacyjne zagadki

Proponujemy zagadki o wakacjach. Wykorzystujemy zagadki słowne (You Tube), przedmioty dostępne w domu, ilustracje. Dziecko rozwiązuje a nagrodę wymyśla rodzic. Potem bawimy się z dzieckiem do ulubionych piosenek dziecka, tańczymy, pląsamy itd. Bawimy się w zabawę pt „Fale”. Wykonujemy własnym ciałem, dziecko naśladuje. Można też rysować fale w mące albo w kaszy palcem, dłonią, na dworze patykiem w piasku albo ułożyć je ze sznurka, wstążek na podłodze. Wybór należy do was, chodzi o to jak najlepiej się bawić. Szukamy wiersza w Internecie Pt „Żabki  i żuczek”, bawimy się przedstawiając go.

miłej zabawy życzy pani Beatka