Wiosenne powroty

1. Uczymy się dalej piosenki „Żabie kroki” – dziecko porusza się rytmiczne, ilustruje tekst piosenki gestem.

2. „Plastelinuszek” – praca plastyczna ptaszek z plasteliny – żeby zrobić ptaszka najłatwiej utoczyć z plasteliny dwie kule: 1 mniejszą, to będzie głowa, drugą większą to będzie tułów  ptaszka. Większej kulce trzeba z jednej strony zrobić lekki stożek, to będzie podstawa ogona, potem z ciemniejszej plasteliny utoczyć dwie malutkie kuleczki na oczy, można je tez zdobić z ziaren pieprzu lub ziela angielskiego. Potem trzy malutkie walce. Dwa z nich mocno spłaszczone palcem będą skrzydełkami, a jeden dzióbkiem. Na koniec w ogonek wkładamy dwa lub trzy piórka. Jeżeli nie mamy piórek, toczymy 5 ruloników w różnych kolorach i przyklejamy w miejscu ogona. Jeżeli głowa nam się nie chce trzymać, łączymy ją z tułowiem przy pomocy zapałki lub wykałaczki.

(Drodzy Rodzice, dziecku łatwiej będzie ukształtować plastelinę, gdy do wykonania drobnych elementów, potniecie dziecku plastelinę na drobne plasterki, nożem lub nożyczkami.)

3. Zabawa dydaktyczna „Wiosenne powroty” w oparciu o film edukacyjny lub zdjęcia: ćwiczymy rozpoznawanie: bociana, jaskółki i żurawia

[źródło: C. Robiller / www.naturlichter.de (http://www.naturlichter.de/key/Mehlschwalbe) [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons]

Jaskółka chociaż mówi się, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, to właśnie przylot tych ptaków zwiastuje wiosenne ocieplenie.

[źródło:Carlos Delgado [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons]

Bocian leci z Afryki zwykle około 6 tygodni, zwykle boćki wracają do tego samego gniazda – po przylocie zaczynają je remontować i poprawiać.

[źródło: Carlos Delgado [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons]

Żuraw jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Ptak ten wraca do Polski na przełomie lutego i marca. Gdy przelatują nad głowami można usłyszeć donośny gardłowy głos zwany klangorem. Żuraw to najokazalszy i największy z naszych ptaków.

3. Kochani zaglądajcie proszę także do zajęć przygotowanych przez Panią Logopedę, pamiętając że ćwiczymy codziennie, ale nie dłużej niż 10 minut.

pozdrawiam cieplutko, pani Małgosia