Z wizyta w ptasim gnieździe

Proszę obejrzeć z dziećmi film edukacyjny „Wiosna – pierwsze oznaki w przyrodzie” (Abc Zabawa).

1. Zabawa dydaktyczna z historyjką obrazkową – „Jak to z jajkiem było”.

Poproście dziecko, aby opowiedziało co przedstawiają poszczególne obrazki, nauczymy się prostego rozwoju ptaków (to już prawdziwa biologia ).

Porozmawiajcie też o życiu ptaków poniżej zamieszczam potrzebne informacje:

Jaja ptaka różnią się zarówno kształtem, jak i kolorem, zależy to od poszczególnego gatunku. Przykładowo, u ptaków składających jaja w gniazdach umieszczonych dziuplach, przeważnie są one okrągłe, ponieważ ten kształt jest najlepszy do dobrego ułożenia ich na dnie dziupli. Tymczasem jaja ptaków wysiadujących je na półkach skalnych, cechują się stożkowym kształtem, który zapobiega ich stoczeniu się (mogą się tylko ewentualnie poturlać się na małej przestrzeni). Jeśli chodzi o kolor jaj, to bardzo rzadko są one białe w całości. Często zdarzają się jaja nakrapiane lub plamiste, które dzięki temu są lepiej zamaskowane, zlewając się z podłożem, czy gałęziami drzew.

Poszczególne gatunki ptaków różnią się również ilością wysiadywanych jaj. Zazwyczaj, jeśli są one narażone na większe niebezpieczeństwo (np. są łatwiej dostępne dla drapieżnika), jest ich wtedy więcej, jak jest w przypadku ptaków gniazdujących na ziemi. Tymczasem, jeśli gniazdo umieszczone jest w miejscu trudno dostępnym, np. na skałach, to często składane jest tylko pojedyncze jajo.

Ciekawym zjawiskiem jest pasożytnictwo lęgowe, kiedy jaja podrzucane są do gniazda ptaków innego gatunku, by zostały tam wysiedziane, a następnie pochodzące z tych jaj pisklęta wykarmione przez „rodziców zastępczych”. Postępują tak np. u kukułki.

Gatunki ptaków różnią się również budowaniem gniazd. Niektóre jaja składane są bezpośrednio na podłożu, lecz zdecydowana większość ochraniana jest poprzez budowę gniazda. Zadziwiający jest instynkt ptasi, z jakim konstruują gniazdo. Może być ono zwykłym zagłębieniem wykopanym w glebie (u nandu), czy też misterną konstrukcją z połączonych liści (u krawczyka cejlońskiego), czy z jaskrów i sitowia (u perkoza).

W odpowiednim czasie z jaj wykluwają się pisklęta. Używają do tego specjalnego zęba wieńczącego dziób, który przebija skorupę, tzw. zęba jajowego (zanika po jakimś czasie). Pisklęta również różnią się pomiędzy sobą. Niektóre wykluwają się okryte puchem, sprawnie się poruszają, są samodzielne – to zagniazdowniki (np. kaczki, łabędzie), inne są nagie, niedołężne i wymagają nadal opieki rodziców – to gniazdowniki (np. wróble, gołębie). Wśród ptaków bardzo często pojawiają się tzw. pomocnicy lęgowi, czyli młode z zeszłego roku, które pomagają rodzicom przy budowie gniazda, inkubacji, a później karmieniu piskląt.

2. Zabawa oddechowa z piórkami – rzucamy piórko w górę i staramy się podtrzymywać w powietrzu jak najdłużej dmuchając w nie. Można też zrobić zawody komu z domowników uda się utrzymać piórko jak najdłużej.

3. Zabawa graficzna ptasie ślady – „Witaj skowronku”.

Poprawiamy ślady skowronka mazakami lub ołówkiem, pamiętamy żeby w trakcie rysowania nie odwracać kartki !

Ćwiczymy tyle ile dziecko ma ochotę.

pozdrawiam serdecznie, pani Małgosia