Zabawy badawcze – gr V

Ciecz nienewtonowska, co to takiego?

Każda zwykła ciecz pod wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki, tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska, gdy dostarczymy jej energii poprzez uderzenie lub nacisk zmienia swoje właściwości.

Zwykle taka ciecz zmienia swoją „twardość” czasami do tego stopnia, że podobno można po niej chodzić. Ważne, aby robić to szybko i mocno naciskać stopami, na powierzchnię cieczy, tego oczywiście w warunkach przedszkolnych nie udało się zrobić. Natomiast w przypadku naszej zabawy – dłońmi, gdy szybko chwytaliśmy ciecz
i zgniataliśmy, to udało się utworzyć kulkę, taką sztuczną śnieżkę, natomiast zwalniając nacisk, kulka na powrót stawała się cieczą i spływała nam z dłoni.

Było zabawnie, trochę magicznie, najbardziej wtedy, gdy Wojtek uderzył młotkiem w powierzchnię cieczy, a ona wcale się nie rozchlapała… tylko młotek się na niej zatrzymał.

Choć bawiliśmy się świetnie, nie ma to jak zabawa z prawdziwym śniegiem, ale o tym już potem… 🙂

                                                                       Małgorzata  Dąbrowska, Agnieszka Klepaczek