Żaby, żabki, żabusie

1.   Zabawa Gdzie ukryła się żabka? Kształtowanie umiejętności rozróżniania kierunków (prawa, lewa) oraz posługiwania się liczebnikami w aspekcie porządkowym.

– rodzic układa na stoliku w jednym rzędzie 10 zielonych kółek wyciętych z papieru. Dziecko odwraca się w drugą stronę. W tym czasie rodzic chowa pod dowolnym liściem/kółkiem, np. piątym sylwetę żab­ki. Prosi dziecko o odwrócenie się z powrotem. Informuje, że żabka ukryła się np. pod piątym liściem z lewej strony. (W razie potrzeby wskazuje stronę dłonią). Dziecko wskazuje poszczególne liście, odlicza do pięciu, podnosi liść i powtarza: Żabka ukryła się pod piątym liściem.

2.   Poznajemy rozwój żaby – historyjka obrazkowa połączona z ćwiczeniami matematycznymi.

– dziecko układa historyjkę obrazkową według kolejności zdarzeń. Opowiada o cyklu rozwojowym żaby własnymi słowami.

3. Zabawy przy piosence Dbajmy o przyrodę

– dziecko porusza się w rytm muzyki, tworzy własny układ taneczny.

4. Zabawa ruchowa z elementem skokuNa zielonej łące

–  Dziecko układa na podłodze niebieskie krążki/szarfę, sznurek – staw.

Rodzic będzie bocianem, a dziecko żabką. Bocian stoi z boku. Żabka siedzi w stawie, czyli na krążku. Kiedy rodzic klaszcze lub gra na tamburynie, grzechotce, dzwonkach – żabka skacze wesoło po łące. Na przerwę w muzyce wchodzi bocian. Żabka musi szybko wskoczyć do stawu, czyli zająć miejsce na najbliższym krążku. Następuje zamiana ról.

5. Żabapraca plastyczna

– zrób żabkę z rolki po papierze toaletowym

zielonych zabaw życzą pani Marzenka i pani Kasia