Zwierzęta domowe – gr II

Miniony tydzień poświęciliśmy na rozmowy o zwierzętach domowych i związane z nimi zabawy. Uczyliśmy się, jak o nie dbać – swojemu pupilowi trzeba zrobić dobre miejsce do spania, dawać wodę i jedzenie, dbać o czystość wokół niego, wyczesywać, kąpać, chodzić z nim do weterynarza na szczepienia, bawić się, chodzić na spacery. Opowiadaliśmy o swoich zwierzątkach domowych. Bawiliśmy się w parach – zgadywaliśmy, jakie zwierzę udaje druga osoba, rozmawialiśmy o zwierzętach i rozwiązywaliśmy zagadki z nimi związane, rozwijaliśmy wrażliwość słuchową w zabawach związanych z rozpoznawaniem głosów zwierząt i naśladowaniem ich.

Rozmawialiśmy o tym, kiedy zwierzę musi iść do weterynarza i czym on się zajmuje. Zwierzę w domu może być okazją do uczenia dziecka odpowiedzialności. Jeśli na przykład będzie miało za zadanie dosypywanie karmy chomikowi, będzie się musiało nauczyć konsekwencji i regularnego działania. Należy je w tym wspierać (choćby przypominając mu o tym, jeśli zapomina o swoim obowiązku). Wszystkie dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat zwierząt oraz empatią względem milusińskuch 🙂

Marzena Wacowska-Chałoń