Zwierzęta wiejskie i ich dzieci

1. Ćwiczenia oddechowe – potrzebne będą słomki, drobne fragmenty papieru oraz przygotowane kartoniki z kropkami od 1 do 5. Układamy kartoniki, tak by nie było widać kropek. Dziecko losuje kartonik, przelicza kropki na kartoniku; przenosi za pomocą słomki tyle kawałków papieru, ile jest kropek na kartoniku. Można utrudnić zabawę i wyciąć drobne figury geometryczne w różnych kolorach, na kartonikach narysować np. 3 niebieskie trójkąty, zadaniem dziecka jest odczytać, jakie figury znajdują się na wylosowanej karcie, w jakim są kolorze i ile ich jest, następnie przenieść odpowiednie figury we właściwym kolorze i ilości za pomocą słomki.

2. Zabawa konstrukcyjna – budowanie domu dla ulubionego wiejskiego zwierzęcia
z dowolnych kloców – dziecko buduje z klocków dom dla ulubionego zwierzęcia, nadaje nazwę wykonanej budowli. Najlepiej gdy uda się połączyć różne rodzaje klocków jakie mamy w domu

3. Zabawa ruchowa „Kaczki na spacerze” – dziecko uczestniczy w zabawie ruchowej, najpierw udzielamy instruktażu. Dzieci są kaczkami, spacerują po całym pokoju w sposób charakterystyczny dla tych zwierząt (w przysiadzie, trzymając się rękami za kostki nóg, tylko, gdy gra muzyka idziemy jak kaczki). Potem następuje przerwa w muzyce, a dzieci – kaczki zatrzymują się i poruszają skrzydłami (dzieci wyciągają ręce, zgięte w łokciach, w bok
i w szybkim tempie poruszają nimi w górę i w dół). Pamiętamy, że muzyka musi być nie za głośna i nie za szybka, przerwy w muzyce muszą dać dzieciom czas na reakcję.

4. Zabawa dydaktyczna i słowna „Dorosłe zwierzęta i młode zwierzęta”.
1.      Najpierw oglądamy film – Zwierzęta w gospodarstwie rolnym na wsi – film edukacyjny dla dzieci – lekcja po polsku – utrwalamy nazwy: cielę, prosię, źrebię, koźlę, jagnię, szczenię itd. Zadaniem dziecka po obejrzeniu filmu jest opisanie różnic pomiędzy osobnikami – dorosłymi i młodymi.
2.      Rytmicznie klaszcząc dzielimy nazwy zwierząt poznanych w filmie na sylaby. Potem rodzic podaje nazwę sylabami, a dziecko odgaduje jaką nazwę zwierzęcia podał rodzic.
Zajęcia umuzykalniające przy piosence „Na naszym podwórku” – śpiewanie refrenu.

Bawcie się dobrze, pozdrawiam serdecznie. pani Małgosia