Kiedy jest dzień, a kiedy noc… – 15.04.2021

1. Zabawa plastyczna z Kartą pracy, cz. 3, nr 74:

-Posłuchaj rymowanki.

– Narysujcie ufoludka według opisu.

Ufoludek, ufoludek

kto zielony, mały ludek.

Oczy duże ma jak sowa,

trzecią rękę z tyłu chowa.

Nóżki krótkie jak u świnki,

a na głowie – dwie sprężynki.

2. Słuchanie wiersza „Halo, tu mówi Ziemia”:.

Zapoznanie z wierszem. Uświadamianie dzieciom, że Ziemia jest kulą składającą się z dwóch półkul, że kręci się wokół własnej osi i krąży wokół Słońca, a na pełny obrót potrzebuje całego roku.

Dzień dobry, dzieci! Jestem Ziemia,

wielka, okrągła jak balonik.

Z tej strony – słońce mnie opromienia,

a z tamtej – nocy cień przesłonił.

Gdy jedna strona jest oświetlona,

to zaciemniona jest druga strona.

Wy zajadacie pierwsze śniadanie,

a spać się kładą Amerykanie,

Właśnie!

Bo ja się kręcę w krąg, jak bardzo duży bąk.

– Dobranoc ! – wołam,

– Dzień dobry ! – wołam,

to znaczy zrobiłam obrót dookoła,

A oprócz tego wciąż, bez końca,

Muszę się kręcić wokół Słońca

Nigdyście jeszcze nie widzieli,

Takiej olbrzymiej karuzeli!

Bo trzeba mi całego roku,

żeby Słońce obiec wokół.

Drodzy Rodzice to trudny temat, do którego wrócę na pewno w przedszkolu, ale jeśli ktoś ma ochotę, proszę spróbować wyjaśnić dzieciom następstwo: dnia i nocy. Jeżeli ktoś nie ma globusa, może się też przydać film, do którego link zamieszczam poniżej. Jest to film popularnonaukowy , ale jest w nim dobrze pokazane jak Słońce oświetla wirującą Ziemię, ale trzeba go oglądać z dzieckiem żeby wytłumaczyć mu o co chodzi.

Ø  Zapoznanie z wyglądem i zastosowaniem globusa, wprawianie go w ruch (ukazanie wirowego ruchu Ziemi).

Ø  Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem globusa oraz lampki stojącej (jako Słońca) – Jak powstają dzień i noc. Wyjaśnienie dziecku, że Ziemia kręci się wokół własnej osi. Na ten obrót potrzebuje 24 godzin. Dzień jest po tej stronie Ziemi, która jest zwrócona do Słońca – widać je na niebie, jeśli nie ma chmur (demonstracja przez oświetlenie globusa z jednej strony). Noc jest po tej stronie Ziemi, która jest odwrócona od Słońca. Jeśli nie ma na niebie chmur, widzimy wtedy Księżyc, który odbija światło słoneczne, i gwiazdy. Wirowy ruch Ziemi powoduje zmianę oświetlenia Ziemi przez Słońce, dlatego po dniu następuje noc.

Ø  Film

3. Wesoły aerobic „Potańczymy – poćwiczymy”:

4. Zabawa z Kartą pracy, cz. 3, nr 75 i nr 76:

– Narysuj drogę kosmonauty do rakiety, wiedząc, że przebiega ona tylko po gwiazdkach.

– Przeczytaj z rodzicami  podpisy umieszczone pod zdjęciami. Odszukaj w naklejkach takie same wyrazy. Naklej je w odpowiednich miejscach. Dokończ rysunek i pokoloruj go.