Ćwiczenia dla dzieci

Witam serdecznie dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne!

1.Utrwalamy dalej wymowę głoski ,,s’’ w wyrazach, ćwiczymy przed lustrem aby kontrolować język ( język za dolnymi zębami, wargi układamy płasko, tak ,aby przylegały do zębów). Rodzic czyta wyrazy dziecko powtarza.

Stopa, stopień, stóg, stół, studnia, sklep, składka, składanka, skłon, słoma, słonko, słowo, słup, słuch, snop, spotkał, spadł, spinał, stanął, stawiał, stopił, skleił, skuł, schnie, schował, smutny, spalinowy, swój, stale, stopiony, stuletni, stulony, sklejony, skąpany, schowany, słaby, słodki, słomiany, słynny;

Możemy na początku przedłużać ,,s’’ np. sssstopa, ssstudnia itd.

2. Doskonalimy wymowę głoski ,,sz’’ w zdaniach: rodzic czyta zdania,  dziecko powtarza.

Na wieszaku wisi szalik.                                    W szatni stoją wieszaki.

W koszyku jest groszek.                                     Mama szyje koszulę.

W szkole jest szatnia.                                         W szufladzie są szachy.

Nasza pani pisze na maszynie.                           Urszula idzie do szkoły.

Szymek ma szarą koszulę.                                  Koło szkoły stoją sanki.

W szafce wisi sukienka.                                     Mama przyniosła ze sklepu szynkę.

W koszyku jest sałata.                                        Stefek kaszle.

3. Ciąg dalszy ćwiczeń utrwalających wymowę głoski ,, r ’’: rodzic czyta sylaby i wyrazy dziecko powtarza.

kra, kro, kre, kru , kry ,

akra, akro, akre, akru, akry

okra, okro, okre, okru, okry,

ekra, ekro, ekre, ekru ekry

ukra, ukro ,ukre, ukru, ukry

ykra, ykro, ykre, ykru, ykru

krawat, kran, krakowiak, krawiec, krata, kredka, kreda, kres, kret, kredyt, kreska, kredens, kruk, krupnik, krokus, krowa, kromka, kronika, kropka, krąg, kroki, ekran, sekret, dekret, zakręt, nakrętka, wkręt, okręt, skrytka, skrót, okruch, pokrywka, okrąg, mikroskop;

4. Ćwiczenia słuchowe- pamięć sekwencyjna. Powtarzanie za rodzicem, potem nauka na pamięć.

Osa                                                                                     Ola

Lata osa koło nosa, patrzy na nią Ola.                              Bardzo mała Ola

Odejdź, odejdź oschła oso, odejdź hola, hola.                  Lubi chodzić do przedszkola.

Kotek                                                                                 Indyk

Kotek smaczne mleko pije,                                              Indyk to jest taki król,

Potem sobie łapki myje.                                                   Który mówi gul, gul, gul.

6. Proponuję zabawę logopedyczną: ,, Logopedia patriotyczna, przedszkole – ruletka’’

7. Ćwiczymy myślenie i spostrzegawczość – odszukaj niedorzeczności na obrazkach – co tu nie pasuje?

pozdrawiam serdecznie, pani Ewa